Biggistanbul Biggcinema Biggtravel Biggfootball Biggauto Biggmenu Biggshop Biggclub
   Ana Sayfa    Üyelik    Favorilerim


 
Erdal Gökkaya
Erdal Gökkaya
Yazıyor
Kimdir ?  

Erman Şener gerçek yıldızların yanında...

Bazı insanlar vardır, star olmamalarına rağmen sinema dünyasında çok tanınırlar. Bunların bazıları figürandır, bazıları yönetmen, bazıları senaryo yazarı bazıları da kameraman. Onlar isimsiz kahramandırlar. Afişlerde en üstlerde starların adları yazılır ama bir filmin, bir sanat sektörünün gerçek kahramanları aslında adları afişlere yazılmayanlardır.

İşte, Erman Şener de onlardan biriydi. Belki dikkatli gazete okuyucuları, sinemayı seven televizyon seyircileri onu tanırlardı. Milliyet'te Filmlerden Seçmeler bölümünü yazıyor, ekrana gelen filmleri tanıtıyordu. Bir süre öncesine kadar da TRT 2'de yayınlanan Çarşamba Sineması kuşağını hazırlayıp, sunuyordu. Burada Yeşilçam'ın unutulmaz filmlerini ekrana getiriyor, filmin yayınından önce o filme öyle ya da böyle katkıda bulunmuş bir sanatçıyı ağırlıyor, onunla filmin bilinmeyen yönlerini konuşuyordu.

Ve her isimsiz kahraman gibi Erman Şener de sessiz, sedasız bu yaşama veda etti. Hiç beklenmedik bir anda sevenlerini Ermansız bıraktı.
Erman Şener yıllardır gazete plazalarından uzak, evinde çalışıyordu. 1992'den 2000 yılına kadar benim yayın yönetmenliğini yaptığım OSCAR TV'nin sinema sayfalarını hazırladı. O dönem içinde hemen her hafta birkaç kez konuşuyorduk. Ayaklı bir sinema ansiklopedisi gibiydi.

Her başım sıkıştığında onun arardım. Öyle rahat arardım ki ondan alacağım yanıtın beni rahatlatacağını, işime yarayacağını iyi bilirdim. "Erman Ağabey, Elvis Presley'in ilk filmi hangisiydi?" ya da "Erman Ağabey, Türkan Şoray hangi filmde attan düşmüştü?".Bu ve bunun gibi yüzlerce soruya hiç sıkılmadan yanıt verir. Eğer verdiği yanıttan kendisi tatmin olmamışsa hemen telefon ahizesini bırakır, kütüphanesinde bulunan yüzlerce sinema kitabı arasında adeta sörf yapar ve sonunda doğru yanıta ulaşırdı.

Hiçbir zaman "Erdal şimdi işim var, beni sonra ara" demedi. İki eli kanda olsa sinemayla ilgili tüm sorunlarımı halletti. Gerçek bir sinema adamıydı. Son yıllarda birbirinden değerli sinemacıların peşpeşe yaşama veda etmeleri onu üzüyordu. Bir de Türk sinemasının içinde bulunduğu açmaz canını sıkıyordu.

Şimdi kendimi boşlukta gibi hissediyorum. Çünkü Erman Ağabey yok. Bazen yine sinemayla ilgili birşey aklıma geliyor, hemen "Erman Ağabey'e sorayım" diyorum. Ama soramıyorum. Çünkü artık o yok. Ankara'da, çok sevdiği babasının yanında yatıyor. İnanıyorum ki, Yeşilçam'ı bu kez gökyüzündeki gerçek yıldızların yanından yine aynı heyecanla, yine aynı enerjiyle, yine aynı sevgiyle izliyordur.


egokkaya@tv8.com.tr