Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık

   Tarihce
   Kurallar
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
Judo
Okçuluk
Teakwondo
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Olaylar :
Silahı Ateşleme : Sporcular ateş etmeden önce ateş edecekleri özel yerlere geçerler. Atıcının verdiği işaretle birlikte tabağa benzeyen hareketli hedefler harekete geçirilir ve atıcı hedefi vurmaya çalışır. Hedefler havada yüksek bir hızda hareket ederler ve en fazla hedefi vurmayı başaran altın madalyayı alır. Trap ve İkili-Trap dallarında eğer hedef sporcu işaret verir vermez havalanmazsa sporcu silahını yere indirerek atış yapmayabilir. Skeet dalında ise sporcu işareti verdikten sonra hedefin havalanması üç saniye kadar gecikebilir. Eğer bu gecikme üç saniyeyi geçerse sporcu yine silahını yere indirerek atış yapmayabilir. Her atış kategorisinde atışın puan alması için ya hedefi düşürmesi ya da hedeften parça koparması gerekir.

   Trap :
Trap kategorisi adını hedefleri havaya fırlatan makineden almıştır. Trap kategorisinde yükseklikleri 1-4 metre arası değişen üç trap makinesi bulunur. Atıcı bunlardan hangisinin harekete geçeceğini bilemez ve hedef havalandığında sadece iki atış hakkı vardır.

   İkili - Trap :
İkili - Trap dalında iki ayrı yükseklikteki traptan aynı anda iki hedef birden harekete geçer. 3 - 3.5 metre yükseklikteki traplardan iki hedef harekete geçer ve atıcının her hedef için bir atış hakkı vardır.

   Skeet :
Skeet dalında bir yarım dairenin iki ayrı ucunda bulunan traplardan hedefler harekete geçer. Skeet de tekli ve ikili olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Tekli dalında iki hedef de aynı trapten harekete geçerken ikili dalında , iki hedef de aynı trapten havalanır. Skeet dalında sporcular her hedefe bir atış yapabilir. Ancak skeet kategorisinde sporcu silahını hedef havalanana kadar belli bir yükseklikte tutmalıdır.

   Tüfekle Atış :

   Puanlama :
Tüfekle atış kategorisinde atıcılar on çemberden oluşan hedeflere ateş ederler ve buna göre puan alırlar. En fazla puanı alan kazanır. Sporcular ayakta durarak ya da çömelerek ateş etme hakkına sahiptir. Final aşamasında ise hedefteki çember sayısı arttırılır . Sporcular atış yaptıkları çembere göre ( okçuluktaki gibi ) puan alırlar. Genel olarak problem olabilecek durum iki puan alanına saplanan kurşunlardır. Genel olarak böyle bir pozisyonda yüksek olan puan verilir. Tüfek ve silahla atış kategorilerinde genellikle son on atışta beraberlikler bozulur. Finalde eğer son on atıştan sonra da beraberlik bozulmazsa başarısız atışlar sonucu belirler.

   Atış Pozisyonları :
Ayakta atış yapılırken eğer hareketli hedef kategorisinde ise atıcı hiçbir yerden destek almayacak şekilde durur. Sol kol ( solak sporcular için sağ kol ) gövdeden ya da kalçadan destek almamalıdır. Diz çökerek atış yapılacaksa atıcının sağ ayak parmağı yere değebilir. Sol dirsek , sol dizden destek alabilir ; ancak dirsek dizden 10 cm'den fazla ileride olamaz. Tüfekle atış dalında yarışacak olan sporcular dizlerini korumak için özel dizlikler kullanabilirler.

   Tabanca :
Tabancayla atışta da aynen tüfekle atışta olduğu gibi 10 çemberden oluşan bir hedef vardır. Atıcılar silahı tek elle ateşlemek zorundadır. Atıcılar ateş ederken el bileklerinden destek alamazlar.

   Hareketli Hedefler :
Hareketli hedefler kategorisinde erkekler dalında sporcular 2 metrelik bir genişlikte hareket eden hedefi vurmaya çalışırlar. Hareketli hedefler kategorisi de ikiye ayrılır : "yavaş koşu" ve " hızlı koşu". Yavaş koşu bölümünde atıcılar beş saniye içinde nişan alıp , ateş etmek zorundadır. Hızlı koşuda ise bu süre 2.5 saniyedir. Atıcılar silahlarını kalçaları hizasında tutarlar ve ancak hedef havalanınca silahlarını yukarı kaldırabilirler.

   Silahlar :
Atıcılar çift namlulu istedikleri silahı kullanabilirler. Silahlar konusunda bir kalibre kısıtlaması yoktur. Ancak genellikle trap dalında uzun mesafe ateş edildiği için uzun namlulu silahlar kullanılır ( 76 - 81 cm arası ) . Skeet dalında yarışan atıcılar ise daha kısa namlulu silahlar kullanırlar ( 66 - 71 cm arası ) .

   Tüfek :
Tüfekli atış kategorisinde küçük kalibreli silahlar kullanılır ( standart olarak 22 kalibre ) . Havalı tüfek kullanan atıcılar ise standart olarak 177 kalibrelik silahlar kullanır.

   Tabanca :
Tabancalar konusunda olimpiyatlarda çok sıkı kurallar vardır . Tabanca 22 kalibrelik ve tabancanın ağırlığı da maksimum 1260 gram olmalıdır. Bayanlar dalında ise 22 kalibrelik silahlar kullanılır ve tabancanın ağırlığı ( tüm eklerle birlikte ) 1400 gramı geçmemelidir. Ayrıca bayanlar dalında kullanılan silahların namluları 153 milimetreden uzun olamaz.

   Hareketli Hedef :
Bu daldaki atıcılar en fazla 177 kalibrelik ve en fazla 4x teleskopik büyütmeye sahip silahlar kullanabilirler ( Bu dal teleskopik büyütmeye sahip silahlara izin verilen tek daldır. ).

   Atış Mesafeleri :

   Tüfek ve Tabanca :
Tüm atış kategorilerinde elektronik hedefler kullanılır. Tüm hedefler on ayrı bölgeye sahiptir. En içteki bölge "boğa gözü" olarak bilinir. Tüm atış olayları 10 ve 50 metre sınırları içinde yapılır. Sadece hızlı - atış kategorisi 25 metreden yapılır.

   Hareketli Hedef :
Hedef belirlenen bir yol boyunca aralarında iki metre uzaklık bulunan duvarlar arasında hareket eder. Atıcı ise bu duvarlara 10 metre uzaklıkta durur ve oradan ateş eder.

   Diğer Kurallar :
Bir atışın puan alıp alamayacağına en son olarak hakem karar verir. Hakem karar verirken yanındaki üç asistanının fikrini de alabilir. - Eğer hakem bir atışın geçersiz olduğuna karar verirse , atış tekrarlanır . Ancak atıcı üç kez başarısız atış yaparsa o atış kaybedilmiş sayılır. - Finalde berabere kalmış iki atıcıdan ilk başarısız atış yapan elenir. - Atıcıya avantaj sağlayabilecek eklemeler yasaktır.

   Sydney 2000 :
Sydney 2000'de atıcılar bireysel olarak değil de ülkelerini temsilen yarışacaklar. Olimpiyatlara 410 sporcunun katılması bekleniyor ve bunlardan 382'si daha önce uluslararası yarışmalara katılan sporcular. Bir ülke en fazla iki sporcuyla temsil edilebiliyor ; ancak bazı durumlarda bu sayı üçe çıkabiliyor.


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.