Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
   
Tarihce
   
Kurallar
Güreş
Halter
Judo
Okçuluk
Teakwondo
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Skor elde etmek :
Dövüş zilin çalmasıyla başlar. Rakipler birbirlerine karşılıklı olarak birbirlerine vurmaya başlarlar ve bir vuruşun puan alabilmesi için rakibin vücudundaki vuruş alanı içine ( bel altı vurulamaz ) eldivenli bir şekilde temiz bir vuruş yapılmalıdır. Vuruşun yapılabileceği alan rakibin yüzü ve gövdesidir. Yarış beş kişiden olan jüri tarafından izlenir ve bir bir vuruşun puan alıp alamayacağını jüri belirler ve beş kişiden üçü aynı fikirde olmadığı sürece boksör puan alamaz. Puanlama elektronik olarak yapılır , her jüri üyesinin önünde her iki boksör için ayrı olmak üzere iki düğme bulunur ; eğer jüri üyesi bir boksöre puan vermek isterse bu düğmelerden birine basar. Her boksörün aldığı puan hanesine yazılır ve dövüş sonunda en çok puanı alan jüri tarafından galip ilan edilir. Eğer iki boksörde aynı puandaysa jüri tarafından dövüş stili daha iyi olan taraf galip ilan edilir. Ancak bundan da bir sonuç alınamaza bu sefer de en iyi savunma yapan taraf galip ilan edilir.

   Knockdown ve Knockout :

Eğer bir boksörün ayakları hariç vücudunun başka bir bölgesi yere değerse ya da boksör ring alanının dışına çıkarsa boksör knockdown olmuş sayılır. Böyle bir durumda eğer bir boksör savunmasız kalmışsa ya da dövüşe devam edemeyecek bir durumda ise hakem 1'den 10'a kadar saymaya başlar. Sayma işlemi elektronik olarak da yapılır ve her sayı için bir bip sesi duyulur ; ancak hakem yine de bir elini yerdeki boksörün önünde tutarak eliyle de sayar. Eğer bu on saniye içinde yerdeki boksör ayağa kalkamazsa diğer boksör galip ilan edilir. Eğer yere düşen boksör hemen ayağa kalkarsa hakem sekiz saniye bekler ve eğer dövüşün devam edebileceğini düşünüyorsa "boks" der ve dövüş yeniden başlar ; ancak bundan sonra boksör tekrar yere düşerse hakem bu sefer sekizden itibaren saymaya başlar. Eğer iki boksör de aynı anda yere düşerse herhangi birinin ayağa kalkması için beklenir ; fakat ikisi de 10. saniyede kalkarsa en çok puanı dövüşe son verilir ve en çok puanı olan galip ilan edilir.

   Havlu atma :

Eğer boksörlerden biri çok yara almışsa ve dövüşe devam edemeyecek duruma gelmişse boksörün takımı tarafından ringe havlu atılır ve dövüş hakem tarafından sona erdirilir ve diğer taraf dövüşü kazanır.

   Fauller :

Eğer bir boksör faul sayılabilecek bir hareket yaparsa otomatik bir uyarı alır ve bazı durumlarda diskalifiye edilir. Genelde bir faul sadece bir uyarıyla sonuçlanırken ; eğer bir boksör üç kere üst üste faul yaparsa diskalifiye edilir. Genel olarak yapılan fauller şunlardır : Bel altı vurmak , rakibin kafasını iplere sıkıştırmak , eldivensiz olarak rakibe vurmak , eldivenin iç tarafıyla vurmak , kafanın arkasına vurmak , rakibe dirsek atmak ya da rakibin boynuna vurmak. Diğer fauller ise hakem ayrıl dediğinde rakipten uzaklaşmamak , hakeme küfretmek ve hakemin dövüşü durdurduğu sırada rakibe vurmaktır.

   Diğer kurallar :

Eğer bir boksör üç kere üst üste uyarı alırsa diskalifiye olur diğer taraf galip ilan edilir. - Eğer ilk rauntta bir boksör gözünden yara alırsa hakem maçı durdurur ve diğer taraf gali ilan edilir. Ancak bu 2. veya 3. rauntta olursa kazananın kim olacağını jüri belirler. - Boksörler dövüş başlamadan önce ve dövüş bittikten sonra el sıkışırlar. - Olimpiyatlara katılacak boksörler minimum 17 maksimum 34 yaşında olabilir. - Boksörlerin sakal bırakması yasaktır ve bıyıkları da üst dudağı geçemez. - Her raunttan önce doktorlar boksörlerin dövüşebileceğini bildirmek zorundadır ve dövüş boyunca ringin yanında üç doktor bulunur ve herhangi biri tehlikeli gördükleri bir durumda yarışı durdurabilir.

   Ringin Ölçüleri :

Boks ringi 6.1metre uzunluğunda ve genişliğindedir. Ringin dört tarafında birbirine paralel olan dört ip bulunur. İplerden en aşağıdaki yerden 40.66 cm yukarıdadır ve diğer iplerinde arası 30.48 santimetredir.

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.