Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Basketbol
Futbol
   
Tarihce
   
Kurallar
Tenis
Voleybol
Hentbol
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

Futbol basit bir oyundur . 11 kişilik iki takım rakibinin kalesine topu atmaya çalışır . Ancak topa elle temas yasaktır ( kaleciler hariç ) . Bir futbol maçı 45 dakikalık iki yarıdan oluşur ve eğer maç uzatmalara kalmazsa 90 dakika sürer. İki yarı arasında ise 15 dakika süren bir ara verilir.
  Maçın başlangıcı :
Maç başlamadan önce hakem havaya bir para atar. Kazanan taraf ilk yarı için kaleyi seçer diğer taraf ise topu alarak maça başlar. İkinci yarıda ise takımlar kalelerini değiştirir. Maçın başında top sahanın merkezine konur. Bu sırada her takım kendi sahası içinde durmak zorundadır. Maça başlayacak olan tarafın topa vurmasıyla maç başlar.

  Skorun belirlenmesi :

Bir takımın rakibinin kalesine attığı her gol ona bir skor kazandırır. Ancak bir atışın gol sayılabilmesi için topun tamamının gol çizgisini geçmesi gerekir. Eğer çok küçük bir parçası dahil dışarıda kalırsa bu atış hakem tarafından gol olarak sayılmaz.Eğer oyuncular topa ve rakip takımın iki oyuncusuna oranla gol çizgisine daha yakınsa bu durum off-side olarak nitelendirilir. Eğer bu pozisyondayken rakip takımın kalesine gol atılırsa hakem bunu geçersiz sayar.

  Fauller ve penaltılar :

Eğer bir faul ceza sahasının dışında meydana gelirse karşı takım frikik atışı yapar . Bu sırada top faulun yapıldığı yere konur ve karşı takım toptan en az 10 m ileride durur. Eğer bir takım oyuncusu topu ellerse karşı takım bir indirekt serbest vuruş hakkı elde eder. Bununla birlikte faul ciddiyse yani rakip takımın oyuncusu yaralanmışsa hakem penaltı atışı kararı da verebilir. Eğer bir kaleci kendi sahası içinde bir faul yaparsa rakip takım penaltı alanı içerisinde bir serbest vuruş kazanır ve bu da genellikle golle sonuçlanır.

  Sarı ve Kırmızı kart :

Eğer bir oyuncu tehlikeli bir durum yaratabilecek bir faul ya da sportmenliğe yakışmayan bir hareket yapmışsa hakem tarafından bir uyarı olarak sarı kart görür. Eğer oyuncu rakibe daha sert ve daha ciddi bir hareket yapmışsa bu sefer hakem oyuncuya kırmızı kart gösterir ve oyuncu oyundan atılır. Ayrıca bir maçta üst üste iki sarı kart gören oyuncu da oyundan atılır.

  Korner ve Taç ve diğer atışlar :
Eğer bir kaleci bir atışın gol olmasını engellemek için topu eller ve sonra da top saha dışına çıkarsa rakip takım bir korner atışı elde eder. Korner atışı topun dışarı çıktığı yere en yakın olan köşeden yapılır. Korneri kullanan oyuncu kale önündeki arkadaşlarına pas vererek bir gol elde etmeye çalışır. Eğer top rakip takım tarafından dışarı atılırsa diğer takımın kalecisi atış yaparak oyunu tekrar başlatır. Kaleci bu atışı kendi penaltı sahası içindeki herhangi bir noktadan yapabilir. Eğer top kale arkası dışında başka bir yerde dışarı çıkarsa topu en son ellemeyen takım bir taç atışı elde eder. Taç atışı yapan oyuncu atışı yaptıktan sonra başka bir oyuncu topa dokunmadan bir daha topa dokunamaz. Ve bir takımın taç hakkı elde etmesi için topun tamamının çizgi dışına çıkması gerekir , topun çok az bir kısmı bile içerde kalsa bu taç hakkı getirmez

  Uzatmalar ve Altın Gol :

Eğer bir maç 90 dakikalık normal süresi içinde bitmezse uzatmalara gidilir. Uzatmalar 15 dakikalık iki yarıdan oluşur ve bu zaman içinde ilk golü atan takım kazanır ve bu gol de "Altın Gol" olarak adlandırılır. Eğer bu süre zarfında da eşitlik bozulmazsa penaltı atışlarına geçilir.

  Diğer Kurallar :

Bir oyuncu kendi kalecisine topu geri pas olarak atarsa kaleci topa elle dokunamaz , sadece vurabilir. - Bir oyuncu maçtan alındıktan sonra ( oyuncu değişikliği nedeniyle ) geri oyuna dönemez.

  Oyun Sahası :

Genel olarak bir futbol sahası 100 - 110 metre uzunluğunda ve 64 - 75 genişliğindedir. Orta saha çizgisi sahayı iki eşit parçaya ayırır. Ayrıca orta sahada yarıçapı 9.1 m olan bir çember de bulunur. Kaleler ise 2.44 m yüksekliğinde ve 7.32 m genişliğindedir.

  Sydney 2000 :

Erkekler dalında farklı ülkeler karşı karşıya gelecek ve yenen bir üst tura çıkacak. Kadınlar dalında ise en iyi yedi takım şöyle ( 99 Dünya Kupası'na göre ) : Amerika , Çin , Brezilya , Norveç , Almanya , İsviçre ve Nijerya.


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.