Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Basketbol
Futbol
Tenis

Voleybol

Hentbol
   
Tarihce
   
Kurallar
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Oyun :
Hentbol hızlı oynanan bir oyundur. Amaç topu rakip kaleye elle atarak bir sayı kaydetmektir. Takımlar yedişer kişiden oluşur ve en çok sayı kaydeden takım kazanır. Oyun 30 dakikalık iki yarı ve 10 dakikalık bir aradan oluşur. Oyun,oyunculardan birinin merkez çizgisi üzerinden yaptığı atışla başlar. Oyuncular başlangıç atışını yaparken tek ayak üstünde dururlar ve arkalarındaki takım arkadaşlarından birine pas verirler. Böylece oyun başlamış olur. Pas verilen oyuncu en az 3 metre geride olmalıdır. Bu başlangıç atışı her golden sonra ve de ikinci yarının başında yapılır. Amaç topu karşı takımın 3 metre genişlikteki , 2 metre yükseklikteki kalesine atmaktır. Kale D şeklinde bir alanla çevrilidir ve bu alana kaleciden başkası giremez. Oyuncular ayaklarını topa vurmak ya da topu çalmak için kullanamaz. Bir oyuncu topu sürmedikçe ya da takım arkadaşına pas vermedikçe , topa iki kez üst üste dokunamaz. Ayrıca oyuncular topu sürmeden , atış yapmadan ya da pas vermeden önce topu sadece 3 saniye ellerinde tutabilirler. Topu ellerine aldıktan sonra en fazla üç adım atabilirler ; ancak topu sürerlerse üç adım daha atabilirler.

   Fauller ve Penaltılar :
Yapılan topa ayakla dokunma gibi küçük fauller için serbest vuruş cezası verilir. Serbest vuruşta oyuncu pas vermek yerine , atış da yapabilir. Ancak eğer faul serbest atış alanında meydana gelmişse durum değişir. Böyle bir durumda oyuncu serbest atış alanına girer. Rakip oyuncular da üç metre ileride baraj kurarlar ; ancak oyuncular bu sırada kalecinin alanına yine giremez. Eğer ciddi bir faul yapılmışsa hakem penaltı kararı alabilir. Örnek olarak eğer kaleci topu ellememesi gereken bir yerde topu ellerse bu bir penaltı ile sonuçlanır. Penaltı atışı kalenin 7 metre ilerisinden kullanılır. Penaltı atışını kurtarabilecek olan tek kişi kalecidir. Diğer oyuncular atışa müdahale edemez.

   Taç ve Korner Atışları :
Eğer top saha dışına çıkarsa topa en son dokunmayan takım taç atışını kullanır. Eğer top kalenin arkasına giderse , topun çıktığı köşeden korner atışı kullanılır. Herhangi bir sebepten dolayı maç durursa ya da top tavana çarparsa hakem oyunu tekrar başlatır.

   Oyun Salonu :
Hentbol için kullanılan oyun salonu 40 m uzunluğunda ve 20 m genişliğindedir. Kalecinin bulunduğu bölge D şeklindedir ; böylece merkezle çevre üzerindeki herhangi bir nokta arasındaki uzaklık daima 6 metredir. Serbest atışa alanı da bu alandan üç metre ileride bulunur. Hentbol için kullanılan topun çevresi erkekler için 58 - 60 cm arası , bayanlar içinse 54 - 56 cm arasıdır. Topun ağırlığı ise erkekler dalında 425 - 475 gr arası , bayanlar dalında ise 325 - 400 gr arasıdır.

   Diğer Kurallar :
- Kaleciler gol alanı içerisinde topa istedikleri sürece dokunabilir ve atışları   vücutlarının herhangi bir bölgesiyle kurtarabilirler.
- Oyuncular topu bilerek dışarı atamaz.
- Bir oyuncun sarı kart görürse iki dakika oyun dışı kalır. Ancak oyuncu kırmız kart   görürse oyundan atılır. İki dakika geçtikten sonra kırmızı kart gören oyuncunun   yerine bir başkası geçebilir.
- Her takımda beş yedek vardır. Oyuncu değişikliği herhangi bir anda yapılabilir.
- Her iki takımda her yarıda bir dakika mola alma hakkına sahiptir.

   Sydney 2000 :
Sydney 2000'e yedi takım 1999 Erkekler Hentbol Dünya Şampiyonası'nda derece alan ülkelerden gelecek ( İsveç , Rusya , Yugoslavya , İspanya , Almanya , Fransa ve Mısır ) . Diğer takımlar ise uluslararası elemeler sonucunda seçilen ülkelerden gelecek. Avustralya ev sahibi takım olarak otomatik bir giriş elde edecek. Bayanlar dalından beş takım 1999 Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda derece alan ülkelerden gelecek . Diğer bayan takımları ise uluslararası elemelerde derece alan ülkelerden gelecek. Avustralya bu dalda da otomatik bir giriş elde edecek.

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.