Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
   
Tarihce
   
Kurallar
Judo
Okçuluk
Teakwondo
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Koparma :
Koparmada sporcu halteri yerden aldığı gibi tek harekette kafasının üzerine çıkartır. Sporcu bu sırada bekleme yapamaz . Ancak sporcu halteri kafasının üzerine getirdikten sonra ayaklarını birbirine paralel duruma getirmelidir. Silkme : Silkme iki hareketten meydana gelir. İlk önce halter yerden alınıp kaldırılır ve çömelme pozisyonuna gelinir . Daha sonra ise ayağa kalkılarak halter omuz hizasında tutulur. Silkme sırasında halter baldıra değebilir ; sporcunun göğüs kısmına değmemesi gerekir. Daha sonra sporcu kollarını kaldırarak halteri yukarı kaldırır ve ayaklarını düzenler . Bundan sonra halteri bırakmadan önce hakemin işaretini bekler.

   Puanlama :
Halterde atletler silkmede ve de koparmada her ikisinden ayrı ayrı üçer puan alırlar. Toplam puanda en fazla puanı alan altın madalyayı kazanır. Silkmede hiç puan alamayan bir atlet koparmaya devam edebilir ; ancak bir final şansı yoktur. Eğer iki atlet de aynı puanı alırsa ağırlıkça daha hafif olan kazanır ; ancak ağırlıkları da aynıysa final ağırlığını ilk kaldıran kazanmış sayılır.Atletler ağırlıklarına göre farklı guruplara koyulurlar ve en hafiften en ağıra doğru atletler halterleri kaldırmaya gelir. Eğer sporcu ağırlığı artırmak isterse bu minimum 2.5 kiloluk bir artış olabilir ; ancak bir dünya rekoru kırılmak üzereyse bu yarım kiloya kadar düşebilir. Atletler podyuma çıkmadan 20 - 30 dakika önce kaldıracakları ağırlıkları ısınma odasında denerler. Atlet podyuma çıktığında hazırlık için bir dakikası vardır. Bu sırada ilk önce ellerine tebeşir sürer. Eğer atlet art arda kaldırışlar yapacaksa bunların her birinden sonra iki dakika ara verebilir.

   Hakemler :
Halter kaldırılırken olayı üç hakem izler . Baş hakem platformun önünde diğeri de öbür tarafta durur. İki hakemde de kırmızı ve beyaz olmak üzere iki lambayı kontrol eder. Kırmızı geçersiz bir kaldırışı , beyaz ise başarılı bir kaldırışı temsil eder. Dört kişi ve bir başkandan oluşan jüri de hakemlerin kararını inceler ve gerekirse hakemin kararını bozar.

   Diğer Kurallar :
Koparma ve silkme sırasında atlet halteri kaldırırken bir an için bile olsa durursa bu kaldırış yapılmamış sayılır. - Baldırlara yağ sürmek ya da su dökmek kesinlikle yasaktır. - Atletin sadece ayakları yere değebilir ( dizler değemez. ). - Silkme sırasında halter omuzlardan yukarı kaldırılırken dizler bükülürse kaldırış yapılmamış sayılır. - Hakemin bırak işaretini alan atlet , halteri bel seviyesinden önce bırakırsa kaldırış yapılmamış sayılır. - Eğer bir atlet anatomik bir problemden dolayı kollarını tam olarak geremiyorsa bunu yarıştan önce üç hakeme ve de jüriye bildirmelidir. Halter : Erkekler dalında demirden yapılı halter 2.2 metre uzunluğunda ve 20 kg ağırlığında ve 2.5 cm kalındığındadır. Bayanlar dalında ise 2.01 m uzunluğunda , 15 kg ağırlığında ve 2.5 cm kalınlığındadır. Haltere takılan her ağırlık ayrı bir renge sahiptir : Kırmızı 25 kg , Mavi 20 kg , Sarı 15 kg , Yeşil 10kg , Beyaz 5 kg ve Krom 1.25 kg'dır. Platform ise tahtadan yapılmıştır . Platform uzunluğu her yerde dört metre ve yerden yüksekliği on cm olan bir karedir.

   Sydney 2000 :
Bu sene halter dalında bayanlar sınıfında 74 ve erkekler dalında 176 atlet olmak üzere toplam 250 atlet yarışacak. Birçok ülkenin 99 Dünya Halter Şampiyonası'na ( 18 - 28 Kasım ) gönderdiği atletlerle olimpiyatlara katılması bekleniyor.

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.