Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

HABERLER >
Sydney'e muhteşem vedaYeni binyılın ilk dev spor organizasyonu olan 27. Yaz Olimpiyat Oyunları, Avustralya'nın Sydney kentinde, muhteşem bir kapanış töreniyle sona erdi Yeni binyılın ilk dev spor organizasyonu olan 27. Yaz Olimpiyat Oyunları, Avustralya'nın Sydney kentinde, muhteşem bir kapanış töreniyle sona erdi. Sydney Olimpiyat Stadı'nda 110 bin kişinin izlediği kapanış töreni, soğuk ve nemli bir havada gerçekleştirildi.

Avustralyalılar'a teşekkür

Sydney Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (SOCOG) Başkanı Michael Knight, oyunların başarılı bir organizasyonla gerçekleştirildiğini belirterek, bu başarıda emeği olan herkese ve özellikle gönüllere teşekkürlerini iletti. IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Başkanı olarak son olimpiyatına katıldığını belirten Juan Antonio Samaranch ise Sydney'de, şimdiye kadarki en başarılı ve en mükemmel olimpiyatın yapıldığını belirtti ve tüm Avustralyalılara teşekkür etti.

Olimpiyat bayrağı teslim edildi

Samaranch'ın, oyunları resmen kapatmasının ardından, Sydney Belediye Başkanı, bundan sonraki oyunları düzenleyecek olan Atina'nın belediye başkanına olimpiyat bayrağını verdi. Daha sonra da meşale söndürülerek, oyunlara son nokta konuldu. Oyunlara katılan 200 ülkeden 10 bin 500 sporcunun sahada yerlerini almasından sonra gösterilere geçildi. Kapanış töreninde de Türk kafilesinin bayrağını, Sydney'de de altın madalya kazanan grekoromen güreşçi Hamza Yerlikaya taşıdı. Man At Work grubunun da bulunduğu Avustralyalı ünlü sanatçıların konserlerinin izlenmesinin ardından tören, ''Işık Nehri'' adı verilen ve tüm Sydney'den izlenebilen muhteşem havai fişek gösterileriyle sona erdi. Oyunlara katılanlar da 2004 yazında Yunanistan'ın başkenti Atina'da buluşmak üzere Avustralya'ya veda ettiler.


Sydney 2000’e doping damgası


Yeni binyılın ilk dev spor organizasyonu olan 27. Yaz Olimpiyat Oyunları doping skandalları ile sarsıldı. Sydney bu açıdan son üç olimpiyat içinde en fazla dopinge rastlanan oyunlar oldu. Oyunlarda 5'i madalya almış toplam 7 sporcuda doping bulununca, bu sporcular oyunlardan ihraç edilirken, madalyaları da geri alındı. Bazı sporcular, daha önce doping yaptıkları için oyunlara alınmazken, bazıları ise oyunlara gelmesine karşın, son anda dopingleri açıklandığı için yarışmalara katılamadı.

Los Angeles’da 12 doping


Son 5 olimpiyat içinde en fazla doping olayı, 12 ile Los Angeles-84'de görülürken, Seul-88'de 10, Barcelona-92'de 5, Atlanta-96'da ise 2 doping olayına rastlanmıştı. Bu arada 3'ü dopingli çıktığı için kurallara göre 1 yıl hak mahrumiyeti verilen Bulgar halterciler, sonradan para cezası ödeyerek yarışmaları sürdürebildiler

Doping skandalları


27. Yaz Olimpiyat Oyunları`ndan önce ve oyunlar sırasında birçok doping skandalı yaşandı. İçlerinde ünlü sporcuların da bulunduğu doping olayları şöyle:

Oyunlar sırasında dopingli çıkanlar:


- Rumen bayan cimnastikçi Andreea Raducan, kullandığı 2 soğuk algınlığı ilacı nedeniyle dopingli çıkınca bireysel yarışmada kazandığı altın madalya elinden alındı.
-``Pesudoephedrine`` maddesi içeren ilacı veren takım doktoru Ioachim Oana, 2004 Olimpiyatları`na kadar cezalandırıldı.
- Letonyalı kürekçi Andris Reinholds`a yapılan testte "nandrolone" maddesine rastlanınca, cumartesi günü oyunlardan ihraç edildi. Reinholds, erkekler tek çiftede 9. olmuştu. Olaya neden olan ilacın bir Çin bitkisinden kaynaklandığı açıklandı.
- Bayanlar 48 kiloda şampiyon olan Bulgar halterci Izabela Dragneva`ya yapılan testte ``furosemide`` maddesine rastlanınca, altın madalyası geri alındı.
- Erkekler 62 kiloda üçüncü olan Bulgar halterci Sevdalin Minchev`e yapılan testte ``furosemide`` bulundu ve cuma günü bronz madalyası geri alındı.
- Erkekler 56 kiloda ikinci olan Bulgar Ivan Ivanov`un da ``furosemide`` içeren ilacı aldığı belirlenince geçen çarşamba günü gümüş madalyası geri alındı. Ivanov, 1992 Barcelona Olimpiyatları`nda şampiyon olmuştu.

Oyunlardan önce ihraç edilenler:


- Rumen halterciler Traian Ciharean ve Adrian Mateas`ın doping testleri pozitif çıkınca, oyunlardan ihraç edildiler. Ciharean, 1992 Barcelona Olimpiyatları`nda bronz madalya almıştı.
- Erkekler çekiç atmada yarışan Belarus`lu atlet Vadim Devyatovsky`nin 12 Eylül`deki testinde ``nandrolone`` maddesi çıkınca,geçen çarşamba günü müsakalardan ihraç edildi.
- 28 Ağustos`taki testi pozitif çıkan Tayvanlı halterci Chen Po-Pu, oyunlara alınmadı.

Oyunlara getirilmeyenler:


- Çin, doping testi pozitif çıkan 27 sporcusunu olimpiyatlara getirmedi.
- Çek bisikletçiye İspanya Turu sırasında yapılan testte ``nandrolone`` maddesi çıktığı 13 Eylül`de açıklandı.
- Çek halterci Zbynek Vacura`da, 9 Ağustos`ta yapılan testte bir anabolik steroid olan ``dehydroepiandrosteron`` çıkınca, sporcu ülkesine gönderildi.
- 1992 Barcelona Olimpiyatları`nda erkekler 5 bin metrede şampiyon olan Alman atlet Dieter Baumann`ın diş macununa, ``nandrolone`` karıştırdığı belirlenince 18 Eylül`de cezalandırıldı.
- Kanadalı atlet Robin Lyons`un ağustos ayında yapılan Kanada Milli Takımı seçmelerinde ``norandrosterone`` aldığı belirlendi.
- Kanadalı binici Eric Lamaze, kokain kullandığı için ikinci kez cezalandırıldı.
- Erkekler gülle atmada 1996 Atlanta Olimpiyatları üçüncüsü Ukraynalı Aleksander Bagach, 12 Şubat`ta steroid kullandığı belirlenince cezalandırıldı.
- Kenyalı atlet Simon Kemboi`de, Avustralya`daki antrenmanları sırasında 12 Eylül`de yapılan testte ``nandrolone`` maddesi çıktı.
- 13 Temmuz`da Torino`da yapılan Dünya Kupası`nda ve 29 Temmuz`da İngiltere şampiyonasında İngiliz bisikletçi Neil Campbell`in güç artırıcı ilaç (HCG) aldığı belirlendi.
- 3 adım atlamada yarışan Bulgar bayan atlet Iva Prandzheva`nın 13 Eylül`deki testlerinde ``nandrolone`` maddesine rastlandı.
- Bayanlarda geçen yıl dünya şampiyonu olan Tayvanlı bayan halterci Chen Jui Lien ve takım arkadaşı Wu Mei Yi`nin mart ayında doping yaptıkları ortaya çıktı.
- Bisikletçi Tammy Thomas`a 29 Nisan`da olimpiyat seçmeleri sırasında yapılan testte yüksek düzeyde erkeklik hormonuna rastlandı.
- 1992 Barcelona Olimpiyatları Şampiyonu İngiliz atlet Linford Christie`de geçen yıl ``nandrolone`` maddesi çıkınca cezalandırılmıştı.

Diğer olaylar:


- Erkekler gülle atmada dünya şampiyonu olan ABD`li atlet C.J Hunter`a bu yaz yapılan 4 testin sonucunun da pozitif olduğu açıklandı. Dizindeki sakatlığı nedeniyle olimpiyatlara katılmayacağını açıklayan bayanlar 100 metrede olimpiyat şampiyonu olan Marion Jones`un eşi Hunter`ın dopingli çıkmasına aldığı vitaminin neden olduğu açıklandı.
- Jamaikalı ünlü bayan atlet Merlene Ottey`in geçen temmuz ayında ``nandrolone`` aldığı belirlenince ceza verildi. Olaya diyet ilacının neden olduğu ve yanlış test edildiği ortaya çıkınca cezası kaldırılan Ottey, Sydney`de yarıştı, ancak madalya alamadı.
- Erkekler yüksek atlamada dünya rekortmeni Kübalı atlet Javier Sotomayor`un kokain kullandığı belirlenince 4 yıl ceza verildi. Daha sonra cezası 2 yıla indirilen Sotomayor, Sydney`de yarıştı ve gümüş madalya kazandı. Kübalı atlet, kokain kullandığını reddediyor.
- Avustralya`ya girişi sırasında 15 şişe kas geliştirici ilaçla yakalanan Özbek atletizm antrenörü Sergei Voynov`a 5 bin 500 dolar para cezası verildi. Voynov, cilt rahatsızlığı nedeniyle bu ilaçları taşıdığını savundu.


Olimpiyatlarda umduğumuzu değil, bulduğumuzu aldık

Toplam 10 branşta 59 sporcu ile mücadele ettiğimiz Sydney 2000'de halterde Halil Mutlu, judoda Hüseyin Özkan, grekeromen güreşte Hamza Yerlika ile 3 altın, tekvando’da Hamide Bıçkın ile 1 bronz madalya kazandık. Madalya beklediğimiz bir çok sporcu skandala yol açarak herkesi şaşırttı.
Halter
(8 sporcu)
Halil Mutlu'nun olimpiyatların ilk günü dünya rekorları kırması ve altın madalyası kazanması ile sevindik. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisi Naim Süleymanoğlu’nun Sydney’de tükenişi ile üzüldük. Sunay Bulut kilo düşemeyip skandala neden olurken, Bünyamin Sudaş 7. oldu, Mehmet Yılmaz, Ayhan Çiçek, Yasin Aslan, Abdülaziz Alpak varlık gösteremedi.
Güreş
(12 sporcu)
Güreş en büyük madalya umutlarımızdan biriydi. Ancak istediğimiz sonuçları alamadık. Grekoromende Hamza Yerlikaya üst üste 2. olimpiyat şampiyonluğu ile altın madalya alırken, serbestte Harun Doğan peş peşe skandallara yol açtı. Serbestte en iyi derecesi 4. olan Adem Bereket elde etti.

Judo


(3 sporcu)
Erkeklerde Hüseyin Özkan sürpriz yapıp altın madalya kazanırken, Selim Tataroğlu 5'incilikle yetindi. Bayanlardaki umudumuz Neşe Şensoy da olimpiyata 2. turda havlu attı.

Tekvando


(2 sporcu)
İlk kez oyunlara resmi olarak alınan tekvandoda Hamide Bıçkın ile bronz madalya kazanarak sevindik. Bayanlardaki diğer sporcumuz Döndü Güvenç ise madalyadan uzak kaldı.

Atletizm


(6 sporcu)
Süreyya Ayhan 1500 metre bayanlarda hem de sakat sakat yarı final koşarak en başarılı sporcumuz oldu. Maratonda Serap Aktaş, 5000 metrede Ebru Kavaklıoğlu, disk atmada Oksana Mert, uzun atlamada da Mesut Yavaş elemeleri geçemedi. Ruhan Işım sakatlığını gerekçe göstererek yarışmadı.

Okçuluk


(6 sporcu)
Bayan okçularımız Elif Ekşi, Natalia Nasaridze ve Zekiye Şatır bireysel yarışmalarda başarılı olamadı, takım yarışmasında da 4'üncülüğü elde etti. Hasan Orbay, Serdar Şatır ve Özdemir Akbal'dan kurulu erkek okçularımız da bekleneni veremedi.

Yüzme


(7 sporcu)
En başarılı ismimiz 100 metre kurbağalamada Türkiye rekoru kıran İlkay Dikmen göründü. Ancak o da, Ayşe Diker, Derya Erke, Derya Büyükuncu, Aytekin Mindan, Hakan Kiper, Uğur Orel Oral gibi seçmeleri geçemedi.

Atıcılık


(2 sporcu)
Oğuzhan Tüzün trapta 30'uncu olurken, double trapta 21. oldu. Dünya Ordulararası Şampiyonası'nda birinci olduktan sonra olimpiyata gelen Ayşe Kil ise 25 metre tabancada 25. sırayı elde etti.

Yelken


(4 sporcu)
Finn sınıfında Ali Enver Adakan 25 tekne içinde 8. olarak Türkiye'ye oyunlar tarihindeki en büyük başarısını kazandırdı. Laser sınıfında Ali Kemal Tüfekçi, mistralde Ertuğrul İçingir ile İlknur Aydoğan ise başarılı olamadılar.

Boks


(9 sporcu)
Sydney’de boksörlerimizden umutluyduk. Ancak İbrahim Turhan, Ramazan Ballıoğlu ilk, Fırat Karagöllü ve Nurhan Süleymanoğlu 2. turda, Selim Palyani, Akın Kakauridze, Ramazan Palyani, Agasi Ağagüloğlu, Bülent Ulusoy çeyrek finalde elendi.

Amerika madalyaları topladı

Sydney Olimpiyat Oyunları, ABD’nin zaferiyle sonuçlandı. 16 gün süren oyunlar sonunda, ABD, madalya sıralamasında, 39 altın, 25 gümüş ve 33 bronz olmak üzere, toplam 97 madalyayla zirveyi hiçbir ülkeye kaptırmadı. Türkiye, İran’la birlikte 26. sırada yer aldı. 70 ülkenin madalya kazandığı oyunlarda, 49 ülke altın madalyaya imzasını atarken, Rusya, 32 altın, 28 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplamda 88 madalyayla ikinci, Çin ise 28 altın, 16 gümüş ve 15 bronzla, toplamda 59 madalyayla sıralamada üçüncü sırada yer aldı.

Rusya SSCB’yi aratmıyor


Madalya sıralamasında 2. durumda tamamlayan Rusya Federasyonu, eski SSCB’nin bayrağını taşıyor. Birliğin dağılmasının ardından, Rusya Federasyonu adı altında, 1996 Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılan Ruslar, bu oyunları toplam 63 madalyayla tamamlarken, Sydney-2000’de gösterdikleri yüksek performansla, bu sayıyı 88’e çıkardılar.

SSCB rakipsizdi


Eski SSCB, 1956, 1960, 1972, 1976, 1980, 1988 ve 1992 oyunlarında en fazla altın madalya kazanan ülke olarak, madalya klasmanında ilk sırada yer alırken, dağılışın ardından ABD’ye kaptırdığı liderliği, yeniden zorlamaya başladı. 39 altın, 25 gümüş ve 33 bronz olmak üzere, Sydney-2000’i toplam 97 madalyayla birinci sırada tamamlayan ABD’nin ardından, Rusya Federasyonu oyunları 2. durumda bitirirken, SSCB’den ayrılan ülkelerin kazandığı madalyalar, sporda Sovyet ekolünün üstünlüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Rus ekolü devam ediyor


Birlikten ayrılan 12 ülke, 27. Yaz Olimpiyat Oyunları’nı, 39 altın, 25 gümüş ve 33 bronz olmak üzere, toplam 160 madalyayla tamamladı. Rusya ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlerden ayrılarak, dünyanın çeşitli ülkelerinin vatandaşlığına geçen çeşitli branşların şampiyon isimleri bu rakamlara dahil edildiğinde, dünya spor kamuoyunun da kabul ettiği gibi, Rus ekolünün tartışmasız üstünlüğü bir kez daha ortaya çıkıyor.

Birden çok madalya kazananlar


Olimpiyat Oyunları, heyecan dolu müsabakalarıyla geride kalırken, bu müsabakalarda çeşitli başarılar kazanan sporcular da diğerleri arasından sivrilerek yıldızlaştılar. 17 gün süren oyunlarda, erkekler 20, bayanlarda ise 23 sporcu, 1'den çok altın madalya kazanmayı başardılar.

Nemov 6 madalya aldı


Diğer oyunların tersine Sydney-2000'de, altın madalya sayısında hiçbir sporcu ''3'' rakamını geçemezken, erkeklerde 2, bayanlarda da 4 sporcu, 3 altın madalya sayısına ulaştı. Oyunların madalya rekortmenliğini ise Rus artistik cimnastikçi Aelexei Nemov aldı. Nemov, takım ve bireysel müsabakaların dışında, alet finallerinde, toplam 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak 6 madalyayla oyunların yıldızı durumuna geldi.
 

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.