Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
Judo
   
Tarihce
   
Kurallar
Okçuluk
Teakwondo
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Oyun :
Sydney 2000'de Judo dalında 14 kategori olacak ( 7 erkekler için , 7 de bayanlar için ) . Ağrırlık dalındaki kategoriler ve maksimum ağırlıklar şöyle :

Kategori Maksimum Ağırlık
Ekstra tüysiklet 60 kg ( erkek ) , 48 kg ( bayan )
Orta tüysiklet 66 kg ( erkek ) , 52 kg ( bayan )
Tüysiklet 73 kg ( erkek ) , 57 kg ( bayan )
Orta hafifsiklet 81 kg ( erkek ) , 63 kg ( bayan )
Hafifsiklet 90 kg ( erkek ) , 70 kg ( bayan )
Orta ağırsiklet 100 kg ( erkek ) , 78 kg ( bayan )
Ağırsiklet >100 kg ( erkek ) , > 78 kg ( bayan )

   Dövüş :
Bir judo dövüşü iki judoka arasında geçen maçtır. Rakipler birbirlerine vurarak ya da rakibi belli bir süre hareketsiz hale getirerek puan almaya çalışırlar. İlk bir puanı alan judoka maçı kazanır. Bir judo dövüşü erkekler için beş dakika , bayanlar için ise dört dakika sürer. Eğer dövüş biter ve bir sporcu yalnızca yarım puan almışsa dövüşü o kazanır . Ancak iki sporcuda dövüş bitiminde yarım puanda ise "koka" ve "yuko" adı verilen diğer kriterler göz önünde bulundurularak karar verilir.

   Puanlama :
Bir judoka rakibi fırlatır ya da rakibi en az 25 saniye için hareketsiz halde tutabilirse bir puan alır ve dövüşü kazanır. Bir puan kaydederek kazanılan judo maçlarına "ippon" adı verilir. Bir fırlatışın puan alabilmesi için dört kritere sahip olması gerekir : rakip sırt üstü yere düşmeli ve fırlatış kontrol , güç ve hızla yapılmalıdır. Eğer bir sporcu iki kere yarım puan kaydederse de maçı kazanmış sayılır ( waza- ari ) . Mesela bir fırlatış dört kriterden üçüne sahipse ya da rakip 25 saniye değil de 20 saniye hareketsiz bırakılırsa sporcu yarım puan elde eder. Yuko ve koka da diğer iki puanlama şeklidir. Eğer bir fırlatmada iki kriter eksikse ya da sporcu rakibini 15-19 saniye arası hareketsiz tutabilmişse bu bir yuko kazandırır. Eğer bir fırlatmada üç kriter eksik ya da rakip 10-14 saniye arası hareketsiz kalmışsa bu bir koka kazandırır. Yuko ve koka doğrudan puan kazandırmaz ; ancak eşitlik durumlarında kullanılır. Eşitlik durumunda önce yuko sayılır , eşitlik bozulmazsa ise koka da sayılır. Eğer hala eşitlik bozulmamışsa hakemler sporculardan daha etkili dövüşenini galip ilan eder.

   Cezalar :
Judoda dört tür ceza vardır. Küçük cezalar karşı tarafa koka daha büyükleri yuko kazandırır ve bu böyle artarak devam eder. Cezalardan en tehlikelisi "hansuku-make" penaltısıdır. Bu cezayı yapan judoka hükmen yenik sayılır. Bir sporcu rakibini judo alanının dışına atarsa bu da bir ceza sayılır ; ancak kendisi de rakiple dışarı çıkarsa bu ceza sayılmaz.

   Diğer Kurallar :
Her maçtan önce judokalar birbirini selamlar. - Judokaların vücudu temiz ve tırnakları kısa olmalıdır. - Judokaların birbirinin yüzüne elle , ayakla vurması yasaktır. - Judokaların herhangi birinin yaralanması nedeniyle maç durmuşsa ve karşı taraf bariz suçluysa penaltıyı yapan taraf maçı kaybeder.

   Dövüş Alanı :
Dövüş alanı 14m2 alan kaplar . Dövüş alanında üç önemli alan vardır. Dövüşün yapıldığı iç bölge , tehlike alanı olan kırmızı bölge ve de yarış dışı alan olan bölge. Dövüş alanı 6m2'dir. Tehlike alanı bir metre genişliğindedir ve judokaların dövüş alanından çıkmak üzere olduğunu belirtir. Dış alan ise güvenlik alnı olarak da adlandırılır ve 3 metre genişliğindedir.

   Üniformalar :
Judokalar judogi adı verilen bol giysileri giyerler. Giysilerin belinde bir kuşak vardır. Her maçta bir judoka mavi giyerken diğeri beyaz giyer ve her judoka kendine has renkte olan kuşağını takar.

   Sydney 2000 :
Sydney 2000'de 400 judoka ( yaklaşık 228 erkek , 157 erkek ) kendi ülkelerini temsilen yarışacak. 99 Dünya Şampiyonası'nın ilk yedi ülkesi otomatikman giriş elde edecek. Tabii Avustralya'da ev sahibi ülke olduğu için yedi otomatik giriş elde edecek.

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.