Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
Judo
Okçuluk
   
Tarihce
   
Kurallar
Teakwondo
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Yarışma :
Okçuluk birden fazla okçunun belli bir hedefe oklarını attığı bir oyundur . Hedef 1.22 metre çapındadır ve on tane çemberi içinde barındırır. En küçük çemberin içine atış yapan en fazla puanı alır. Şu anda okçular fiberglas , alüminyum ve grafit karbon karışımı sopalar kullanmaktadır. Bu sayede oklar hedefe saatte 240 km hızla saplanma imkanı bulur.

   Puanlama :
Olimpiyatlarda kullanılan her hedefte on tane puan alanı bulunur ve bu alanlar on tane çemberle temsil edilir. En yüksek puan ok en içteki alana saplandığında alınan on puandır. Puanlar dıştaki çembere geçtikçe düşer ve en son en dıştaki çembere gelince bir puan olur. Eğer bir ok iki bölgeyi sınırlayan alana saplanırsa yüksek olan puan verilir. Eğer bir ok diğer okun üzerine saplanıp onu ikiye ayırırsa ilk okun puanı geri alınır ( Robin Hood'un yaptığı gibi… ) .Eğer ok hedefi ıskalarsa hiç puan verilmez . Eğer bir ok hedefe çarpıp geri düşerse ya da hedefi sıyırıp geçerse , hedef jüri tarafından hedef incelenir ve okun değdiği bölgedeki puanı verilir. Eğer iki okçu aynı puanda kalırsa jüri hangi okçunun en fazla 10 bölgesini vurduğuna bakar ve en fazla vuran okçu kazanır.

   Ekipman :

   Hedef :
Hedef 1.22 metre çapındadır ; ancak okçular 70 metre ileriden atış yaptıkları için hedef onlar için o kadar da büyük değildir. Hedefin merkezi yerden 1.3 metre yüksekte bulunur. Ayrıca merkez "boğa gözü" 12.2 cm çapında bir daire içinde yer alır. Her daire değişik bir renkle boyanmıştır : (içten dışa doğru ) sarı , kırmızı , mavi , siyah ve en dışta beyaz .

   Yay :
Erkek sporcuların kullandığı yay 22 kilodan, bayanların kullandıkları ise 15 kilodan daha ağırdır. Yaylar genelde hidrokarbonlardan üretilir; ancak başka maddeler de kullanılabilir.

   Ok :
Oklar maksimum 11 milimetre çapında olabilir. Her ok sporcunun adını ya da işaretini taşımalıdır. Ancak okçular özel renkler ya da başka şeyler de kullanabilirler.

   Diğer Kurallar :
Okçular diğer oyuncular arasında kendine avantaj sağlamadığı sürece ellerini korumak için eldiven kullanabilir , sopasını deriyle kaplayabilir ya da güneş gözlükleri takabilir. - Okçular olimpiyat kurallarına uyduğu sürece kendi ekipmanlarını kullanabilirler. Eğer bir ok hedefe ulaşmadan yere düşerse o atış tekrarlanabilir. - Eğer bir okçu ekstra ya da zaman dolduktan sonra bir ok atarsa en yüksek puanı alan atışına puan verilmez. - Takımlara atışları sırasında koçları eşlik edebilir ; ancak bireysel dalda buna izin verilmez.

   Yarışma dalları :
Sydney 2000'de 64 erkek ve de 64 bayan okçu ayrı olarak yarışacak. Okçular 12 aşamayı geçecek ve her aşamada 6 tane ok atacak . Ok atışı için zaman limiti ise her aşama için dört dakika.

   Bireysel Dal :
Bireysel dalda okçular ikili olarak yarıştırılır . Okçular 1'den 64'e kadar sıralanır. 1. oyuncu 64. ile , 2. oyuncu 63. ile yarışır ve bu şekilde devam edilerek ikili gruplar oluşturulur. Okçular yarıfinale çıkmak için 6 aşama geçer . Her aşamada üç ok atılır. Her ok için zaman limiti ise 40 saniyedir. Daha sonra dört okçu yarıfinale çıkar. Daha sonraki elemelerde finale çıkan okçular altın madalya için yarışır.

   Takım Dalı :
Takımlar dalında 16 takım yarışır. Takımlar üç aşama geçer , her aşamada dokuz atış yapar ( her oyuncu için üç atış ) . Her aşama için zaman limiti üç dakikadır bu da bir okun atış zamanını 20 saniyeye düşürür.

   Sydney 2000 :
Sydney'e gelecek sporcuların çoğu 99 Dünya Şampiyonluğu'nda başarı almış sporcular olacak. 19 tane bireysel okçu ve üç kişiden oluşan sekiz takım okçuluk müsabakalarında yarışacak. Avustralya ( ev sahibi ülke olarak ) otomatik olarak üç yer elde edecektir . Diğer takımlar ise uluslararası elemelerden sonra seçilecektir.


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.