Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 


 

2) Sydney Olimpiyatları'nda Türkiye'nin hedefi nedir? Bu sene Sydney'de özellikle madalya beklediğiniz branşlar var mı?
1996 yılında Atlanta Olimpiyatları'nda altı madalya aldık. Bunun dördü altın madalyadır. Bence bunun çok iyi bir değerlendirmesini yapmak gereklidir. Bazı kesimler "Dört altın madalya çok mu" diyorlar. Bence çok, neden. 10700 sporcu katıldı olimpiyatlara. Erkeklerde 169 tane altın madalya dağıtıldı. Bunun dört tanesini biz aldık. Bu şekilde bir analiz yapıldığı zaman bunu çok önemli bir olay olduğu ortaya çıkıyor. Sydney'de 10 dalda mücadele edeceğiz. Bu defa katılımımız geçen olimpiyatlara göre daha büyük.
> 14 bayan sporcu katılıyor
Artık olimpiyatlara katılabilmek için muhakkak kalifikasyondan geçmek gerekiyor. İlk defa bu yıl 14 bayan sporcu ile olimpiyatlara katılacağız. Bu da çok önemli bir husustur. Ben olimpiyatlardan kendi hesabıma 10 tane madalya bekliyorum. Tabii bunların rengi ne olur onu kestirmek güç. Ama bence bunların yarısı altın olacaktır. Öncelikle güreşte iyi bir sonuç bekliyorum. Sonra halter var. Ama bence şimdiye kadar madalya alamadığımız okçulukta bayanlar kategorisinde bu kez madalya kazanacağız. Atlanta'da bir atış ile kaçırmıştık. Judoda çok iyi bir ağır sıklet sporcumuz var, bir de bayan var, onun madalya alması lazım. Taek-wondoda alacağız bence. Biliyorsunuz son dönemlerde atıcılıkta Üsteğmen Ayşe Kil, çok iyi sonuçlar aldı. Onu da kabul ettirdik, iyi dereceleri var, umarım orada da bunu tekrarlar.
> Naim kafasına koyduğunu yapar
OYüzmede Derya Büyükuncu, bu sene çok iyi işler yapıyor. Tabii yüzme çok zor bir spor. Yani dünya devleri arasından sıyrılıp madalya almak kolay bir şey değil. Ama Derya çok iyi bir sporcu. Ben 50 metre yarışını seyrettim. Çıkışta hata yapmasa çok güzel bir derece alacaktı. Atletizm biraz zayıf olduğumuz bir branş ama bu kez katılım çok yüksek. Çok iyi durumda olan bir yüksek atlayıcımız var. Orada bana göre iyi bir performans gösterebilir. İlk defa bu yıl boks takımı tüm kilolarda kalifiye oldu. Boksta da geçen sefer Atlanta'da bir gümüş madalya almıştık. Yine madalya alabiliriz. Ama boksta kuralar çok önemli. Daha ilk turda Kübalı bir sporcu ile de eşleşebilirsiniz. Bu branşlar bize madalya getirecektir. İnşallah ben yanılırım daha fazlası olur. Tabii halterde Halil Mutlu, çok büyük bir aksilik olmazsa geçilmez gibi görünüyor. Naim, "Dördüncü defa madalya alacağım" diyor. Kolay değil tabii ama Naim zeki bir sporcudur. Hesabını yapmadan kolay kolay bir işe girmez. 10 madalya 57 sporcu ile katılan bir ülke için çok önemli bir olaydır.
oyunlara katıldık.
3) Türkiye Sydney 2000'e nasıl hazırlandı? Olimpiyatlara hazırlık aşamasında hangi güçlüklerle karşılaşıldı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Hazırlıklarımız eski dönemlere göre daha iyi gitti ama bence insanın kendi kendisini aşması aşama değildir. Bir sporcu ülkesinin en iyi yüksek atlayıcısı olabilir ama dünya 2.40 atlıyorsa, sen 2.20 atlayabiliyorsan bu aşama değildir. Olimpiyatlara bir defa Milli Olimpiyat Komiteleri katılır. Bu ilkeyi artık Türkiye benimsedi. Eskiden hep devlet sporu yönettiği için devletin olimpiyata katıldığı izlenimi vardı. Halbuki benim ve genel sekreterin imzası olmadan Türkiye'de hiç kimse olimpiyatlara katılamaz. Yani bu hak bize aittir. Biz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile beraber bir İcra Kurulu kurduk. Bu kurul federasyonlarla beraber sporcularımızı olimpiyatlara hazırladı. Hep birlikte neler yapabileceğimizi tetkik ettik.
> Olimpiyatlardan sonra "olimpiyat"ı unutuyoruz
Benim tatmin olamadığım nokta şu; sporda ilerlemiş ülkeler olimpiyatlar biter bitmez yeni olimpiyatların hazırlıklarına başlıyorlar. Biz bunu yapamıyoruz. Türkiye'de federasyonlarımız olimpiyatlardan sonra kendi ulusal ve yerel müsabakalarına dönüyor ve yeni olimpiyatlara belli bir zaman kalana kadar biz olimpiyatı unutuyoruz. Bu çok yanlış. Çünkü hedefi iyi seçmek gerekli. Bence olimpiyat en büyük spor olayıdır. Yani bütün sporların onu hedef alması gerekir. Kimi zaman bizim federasyonlar hiçbir faydası olmayan müsabakalara katılıyorlar. Önümüzdeki günlerde dört sene için federasyon başkanları seçilecek. Seçildikten sonra dört senelik programını yapmalı hedefini Atina 2004 olarak belirlemeli. Atina bize çok yakın olduğu için daha başarılı olmamız gerekir ve katılacağı tüm müsabakaları ve bütçelerini de ona göre yapmalıdır. Biz henüz bunu yapamıyoruz. Mesela Amerika'nın atletizmde 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan 20 tane adamı var. Bunlar arasında olimpiyat gibi seçmeler düzenleyerek takımını oluşturdu. Bu sistemin de zararları var, en iyi atletleri sakatlandı ve oyunlarda başarısız olabiliyor. Kısacası Sydney Olimpiyatları'ndan bir ay sonra bizim Atina 2004'e hazırlanmamız gerekli.
4) Türkiye 2000 ve 2004 olimpiyatlarına aday olmuştu ancak oyunlar ülkemize verilmedi. Sizce olimpiyatları neden alamadık? 2008 olimpiyatları için de aday olacak mıyız? Bu konuda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
2008'e aday olduk ama Olimpiyat Komitesi olarak kararımızı askıda tutuyoruz. Çünkü bazı noksanlıklar vardı. Bunların bir kısmını tamamladık. Yalnız şunu unutmamak gerekir. Olimpiyat Oyunları bugün 10 milyar dolarlık bir pasta. Televizyon yayınları ve diğer sponsor firmalar, oyunları alır almaz size para akıtmaya başlıyorlar. Bunun dışında ülkeye gelecek turistlerin bırakacakları döviz ve o ülkenin tanınması da çok önemli. Bunun en iyi örneği Seoul'de görüldü. Başkan bana, "Dünya Kore Savaşı'ndan sonra bizi unutmuştu ama 1988'de olimpiyatları yaptıktan sonra 7 sene gündemde kaldık" dedi. Türkiye'nin bu tanıtıma ihtiyacı var. Elbette ki bu 10 milyar dolarlık pastayı almak isteyen ülke adedi bir hayli fazla. Şu anda 2008 Olimpiyatları için 10 ülke aday oldu. Biz şu anda aday adayıyız. 29 Ağustos'ta kimin adaylığının kabul edileceği ilan edilecek. Ondan sonra aday olacaksınız, taa 2001 yılının Temmuz ayında olimpiyatları kimin yapacağına karar verilecek. Ama bu arada heyetler gelecek, incelemeler yapacak, planlara bakacaklar, rapor hazırlayacaklar.
 

Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.