Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
Judo
Okçuluk
Teakwondo
   
Tarihce
   
Kurallar
Yelken
Yüzme
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

Teakwondo karşılaşması hakemin "kyeong - rye" işaretiyle başlar. İlk önce sporcular birbirine selam verir. Daha sonra hakemden "joon - bi" ( hazırlanın ) işareti gelir. Hakem daha sonra "shi - jak" ( başlayın ) işaretini verir. Yarış sırasında hakem "deuk - jeom"( Hakem bir şeye dikkati çekmek istiyor. ) veya "kyong - go" ( uyarı ) işaretlerini de verebilir. Yarışan sporculara "chung" ve "hong" adı verilir. Sporculardan biri kırmızı , diğeri mavi giyer. Dövüş sırasında giyilen üniformalara da "dobok" denir. Eğer sporculardan biri yerdeyse hakem "Yeo - dul" ( Sekiz saniye geçtiğini belirtiyor .) işaretini verir ; eğer sporcu yerde on saniyeden fazla kalırsa hakem "Yeol" ( oyun bitmiştir ) işaretini vererek dövüşü bitirir.

   Oyun :
Teakwondo iki kişi tarafından oynanır : "Chung" ( mavi) ve "Hong" ( kırmızı ). Oyuncular birbirlerine vurarak puan almaya çalışırlar. Bir teakwondo maçı her biri üç dakika süren üç raunttan oluşur. Her raunttan sonra bir dakika ara verilir. Teakwondoda kazanmak için üç yol vardır :
1- En çok puanı alırsın ,
2- Karşı taraf üç penaltı yapar veya
3- Rakibi knock-out edersin ( 10 saniyeden fazla yerde kalır. )
Maçın başında hakemin "cha - ryeot" ve "kyeong - rye" işaretleriyle rakipler birbirine selam verir. Daha sonra hakemin "Shi - jak" işaretiyle oyun başlar.

   Puanlama :
Her başarılı vuruş için sporcu bir puan kazanır.
Bir vuruşun başarılı sayılması için :
- Rakibin vücudundaki yasak olmayan bölgelere vurmalıdır. Karın bölgesinin altına vurmak yasaktır.
- Vuruş izin verilen vücut bölgelerini kullanarak yapılmalıdır
-Rakibe yumruk atmalı ya da ayak bileğinin alt kısmıyla vurmalıdır.
Oyunda üç hakem birden görev yapar. Hakemlerin üçü birden aynı fikirde olunca puan sporcunun hanesine yazılır.

   Cezalar :
Cezalar teakwondo sporunda çok önemli bir yere sahiptir. Tek bir hatalı vuruş dahi kazananın belirlenmesini sağlayabilir. Teakwondoda iki tip ceza vardır : "kyong - go" ve "gam - jeom" . Bunlardan en genel yapılanı "kyong - go" cezasıdır. Burada hakem sporcuyu uyarır. Eğer bir sporcu rakibini iterse , tutarsa ya da ona arkasını dönerse hakem sporcuya "kyong - go" uyarısında bulunur. "Gam - jeom" daha tehlikeli bir harekettir. Eğer sporcu rakibini fırlatırsa , ayağıyla rakibi tutup yere düşürürse ya da hiddetle rakibin yüzüne vurursa "gam - jeom" uyarısı alır.

   Knockdown :
Sporculardan biri yere düştüğü zaman hakem ( bokstaki gibi ) 10'a kadar saymaya başlar. Eğer bir sporcu devam edemeyecek gibi gözüküyorsa ve dövüşe devam etmiyorsa da hakem saymaya başlar. Sporculardan biri yere düşer düşmez hakem "kal - yeo" ( ara ) işaretini verir. Hakem saymaya başlayınca diğer sporcu biraz uzaklaşır ve durur. Sporcu hakem sayarken yerden kalkıp , dövüşe devam etmek istese de sekize ( yeo - dull ) kadar beklemelidir. Sekizden sonra hakem eğer sporcunun devam edebileceğine karar verirse dövüş yeniden başlar , eğer devam edemez derse karşı taraf dövüşü kazanır.

   Galip Taraf :
Oyunda en fazla puanı kaydeden taraf maçı kazanır. Eğer oyuncular berabere kalırsa yeni bir raunt daha oynanır. Eğer kazanan altın madalyayı alacaksa ( beraberlik durumu da varsa ) ani - ölüm raundu yapılır. Bu rauntta ilk puanı kaydeden kazanır.

   Ağırlık Sınıfları :
Sydney 2000 Olimpiyatları'nda dört ağırlık sınıfı olacak :

Erkek Bayan
< 58 kg < 49 kg
< 68 kg < 57 kg
< 80 kg < 67 kg
> 80 kg >67 kg

   Ekipmanlar :
Oyunun yapılacağı yer 12 m2 alan kaplamaktadır ve yerden yaklaşık bir metre yukarıdadır. Sporcuların yaralanmaması için platform ve platformun etrafı yumuşak bir dokuyla döşenmiştir. Oyun alanında kırmızı ve mavi olmak üzere iki kare şeklinde alan bulunur. Mavi alan dövüşün yapıldığı ana alandır. Kırmızı alan ise tehlike bölgesi olarak bilinir ve sporcuları dövüş alanından çıkmak üzere olduklarını bildirir. Eğer bir sporcunun ayağı tehlike bölgesine girerse hakem maçı durdurabilir. Ancak daha sonra tekrar yarışı başlatabilir. Eğer iki sporcunun da ayağı tehlike bölgesine girmişse hakem "kyong - go" işaretini verir. Eğer dövüş alanından tamamen çıkarsa hakem "gam - jeom" işaretini verir.

   Korunma Giysileri :
Teakwondoda yaralanma riski olduğundan sporcular korunmak için özel giysiler giyerler. Bunlar kafayı korumak için takılan kask , vücudu koruyan giysiler , bacak koruyucular ve kasık koruyuculardır. Dövüşten önce bunların tamam olup olmadığı görevliler tarafından kontrol edilir.

   Diğer Kurallar :
Eğer sporcu aynı anda birden fazla hatalı hareket yaparsa , bu ağır penaltı olarak nitelendirilir. - Eğer iki sporcu da aynı anda yere düşerse ve ikisi de 10 saniyeden önce kalkamazsa daha fazla puanı olan kazanır. - Eğer bir sporcu puan aldıktan hemen sonra penaltı yaparsa , bu puan geri alınabilir. - Kafasına bir darbe yiyip yere düşen bir sporcu 30 gün boyunca dövüşemez.

   Sydney 2000 :
Sydney 2000'de teakwondo dalında toplam 100 sporcu ( 52 erkek , 48 bayan) yarışacak. Her zaman olduğu gibi Avustralya ( ev sahibi kent olması nedeniyle ) her grupta otomatikman bir yer alacak. Diğer yerler ise uluslararası yapılan yarışmalar sonunda belirlenecek.

 

 


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.