Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 Atıcılık
Atletizm
Boks
Güreş
Halter
Judo
Okçuluk
Teakwondo
Yelken
Yüzme
   
Tarihce
   
Kurallar
 

 

 

 

 

 

Kurallar :

   Kategoriler :
Sydney 2000'de erkekler ve bayanlar toplam 16 kategoride yarışacaklar. Ancak 1500 metre serbest sadece erkeklere ve 800 metre serbest de sadece bayanlara açık kategoriler olacak. Olimpiyatlarda dört yüzme stili kullanılacak : serbest , sırt üstü , kurbağalama , kelebek. Geriye doğru sırt üstü , kurbağalama ve kelebek 100 m ve 200 m mesafeleri olmak üzere iki şekilde uygulanacak. Serbest stil yüzme ise 50 m , 100 m , 200 m , 400 m ve ayrıca erkekler için 1500 m ve bayanlar dalında 800 m olarak uygulanacak. Bireysel karışık yüzme yarışları ise 200 m ve 400 m olarak uygulanır. Yüzücüler yarışın her ayağında farklı bir stil uygular. Karışık yüzmede bu stillerin uygulanma sırası bir tür dışında kelebek , sırt üstü , kurbağalama ve serbest stil şeklindedir diğer kalan stilde ise bu sıra sırt üstü , kurbağalama , kelebek ve serbest stil şeklindedir. Diğer yüzüş kategorileri ise 4x100 m serbest ve 4x200 m serbesttir. Sydney'deki olimpik havuz 50 metre uzunluğundadır . Birçok kategori bundan daha uzun olduğu için yarışlar havuzu baştan sona birkaç kere geçme şeklinde yapılacaktır.

   Dönüşler :
Serbest stil ve sırt üstü yüzenler ters yönde yüzmek için su içinde dönüş yaptıkları sırada vücutlarının herhangi bir yeriyle havuzun kenarına değebilirler. Ancak eğer bir yüzücü sırt üstü yüzüşten , karışık yüzüşe geçecekse elleri havuzun kenarına değene kadar dönemez.

   Yarışın başlaması ve bitmesi :
Yarışın başında yanlış start alan yüzücü anında diskalifiye olur. Sydney'de her yüzücünün yeri ve zamanı elektronik olarak belirlenecektir. Yüzücünün start aldığı yerdeki basınç blokları yüzücünün ne zaman harekete geçtiğini gösterecektir. Yüzücünün havuzda dokunacakları yerlere yerleştirilmiş olan özel sensörler yüzücünün buraya ne zaman dokunduğu bildirecektir. Böylece bu bölgelere kimin daha önce dokunduğu kolayca belirlenebilecektir. Eğer bir yüzücü takım arkadaşı havuzun kenarına değmeden maksimum 0.3 sn önce havuza atlarsa tüm takım diskalifiye olur. Yüzücü takım arkadaşı gelirken dalmaya hazırlanabilir ; ancak bu sırada ayakları bloklara değer durumda olmalıdır. Serbest stilde ve sırt üstü yüzenler tek elle havuzun kenarına değerek yarışı bitirebilirler ; ancak kurbağalama ve kelebek yüzenler yarışı bitirmek için iki elle birden değmelidirler.

   Yüzüş stilleri :

   Serbest Stil :
Serbest stil gerçekte bir yüzme stili değildir . Sadece yüzücülere istedikleri şekilde yüzme imkanı tanır. Serbest stilde en önemli kural yüzücünün yüzerken vücudunun bir kısmının suyun dışında kalmasıdır. Yüzücüler su altında yüzemez ve suya atladıktan en fazla 15 metre sonra kafalarını su yüzeyine çıkarmaları gerekir.

   Sırt Üstü :
Sırt üstü yüzenler yüzmeye başlarken ayaklarını ve de ayak parmaklarını suyun altında tutmalıdırlar. Ayrıca isminden de anlaşılabileceği gibi sırtları üzerinde kafaları yukarda yüzmeleri gerekir. Yüzücüler start aldıktan sonra 15 m kadar su altında yüzme hakkına sahiptir.

   Kurbağalama :
Kurbağalama yüzüşte yüzücüler kafaları aşağıda ve ayakları hareket eder şekilde düz bir çizgi boyunca yüzerler. Yüzücüler sadece start anında bir elle kulaç hakkına sahiptir , bunun dışında elleriyle kulaç atamazlar. Ve her kulaçta yüzücünün kafası suya girip çıkmalıdır. Yarışın sonunda ve her dönüşte havuzun kenarına iki elleriyle dokunmalıdırlar.

   Kelebek :
Kelebek, kurbağalama yüzüşe benzer. Ancak kelebek yüzüşte yüzleri suyun yüzeyine değecek şekilde yüzerler . Ayrıca kelebek düz bir çizgiden çok iki boyutlu bir düzlemde yapılır. Yüzücüler diğer stillerde olduğu gibi 15 metre boyunca su altında yüzebilir. Ayrıca yüzücüler havuzun kenarına her dönüşte ve yarış sonunda değmek zorundadırlar. Ayrıca kelebek stilinde diğer bir kural ise ellerin ve ayakların eş zamanlı olarak hareket etmesidir.

   Olimpik Havuz :
Sydney'deki olimpik havuz 50 metre uzunluğunda ve de üç metre derinliğindedir. Havuzda on kişilik start bölümü bulunur. Ancak bu bölümlerden dışarıda kalan ikisi kullanılmaz. Bu start bölümlerine birden ona kadar numara verilir. Ayrıca olimpik kurallara göre de su sıcaklığı 25 - 27 derece arası olacaktır.

   Sydney 2000 :
Federation Internationale De Natation Amateur ya da kısa adıyla FINA'nın belirlediği kurallara göre bir ülke 2000 Olimpiyatları'na maksimum iki yüzücü gönderebilir ; ancak ikisini beraber gönderebilmesi için ikisinin de A standartlarında olması gerekir eğer değillerse sadece bir yüzücü katılabilir. Olimpiyatlara katılacak yüzücü sayısı konusunda hiçbir kısıtlama yoktur.


Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.