Bigglook
 Biggtravel
 Biggcinema
 Biggauto
 Biggistanbul
 Biggmenu
 Biggfootball
 Biggilan  Biggclub
Sydney 2000 Olimpiyatları Bigglook' da
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız
Sydney 2000 Olimpiyatları programı için tıklayınız! Sydney 2000 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızı görmek için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarının yapılcağı tesisler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Sydney 2000 Olimpiyatlarında kırılan dünya rekorları için tıklayınız. 1896' dan günümüze Türklerin Olimpiyatlardaki tarihi için tıklayınız.

 


 

1) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, ülkemizin en eski kuruluşları arasında yer alıyor. Bu köklü kuruluşun hedefleri, görevleri ve amaçları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dünyada modern olimpiyatların yapılması fikri 1894 yılında Baron Pierre de Coubertin tarafından "Gençleri bir araya getirelim, birbirlerini tanısınlar, sevsinler, saysınlar" anlayışı ile ortaya çıkmıştır. Bu görüşle ortaya çıkan Modern Olimpiyatlar'ın ilki 1896 yılında Atina'da yapılmıştır. 1907 senesinde Baron Pierre de Coubertin, İstanbul'a geldi. Fransız olduğu için Galatasaray Lisesi'nde öğretmen arkadaşları var. Onların aracılığı ile Selim Sırrı Tarcan ile temasa geçiyor. Tarcan, Türkiye'ye jimnastiği getiren ünlü bir spor büyüğümüzdür. Coubertin, Selim Sırrı Bey'den Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesi'nin kurulması istiyor. Ancak o tarihte yasalar gereği dernek vs. kurmak mümkün değil. Ancak Tarcan, Coubertin'e "Padişahımız bu derneklerin kurulmasına imkan verirse hemen komiteyi kuracağım" diyor.
> Meşrutiyet serbestlik getirdi
1908 yılında II. Meşrutiyet ilan edilince de Selim Sırrı Tarcan tarafından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi kuruluyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kabul edildiğimiz tarih ise 1911. Burada bana göre önemli bir husus var. Biz dünyada kurulan olimpiyat komiteleri arasında 14. sıradayız. Dünyada toplam 202 komite var. Olimpiyat komiteleri olimpizm felsefesinin uygulanmasını ve ülkede gençlere bu felsefenin aşılanmasını sağlamaktır. Tabii bunun içinde fair play var, spor yapmak var, beraberlik var. Bunları Türk ülkesinde yayacak, yaptıracak. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bir olimpik antlaşma dediğimiz anayasası vardır. Bütün bunları o anayasaya uygun biçimde yapacak kuruluştur. Tüzüğümüzde de görevlerimiz ayrıntılı biçimde yer almaktadır.
> Atatürk'ün katkısı büyük
Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesi, savaş yıllarında çok zorlu dönemler geçirmiştir. Almanlar'ın 1. Dünya Harbi'ni çıkarmaları ve Osmanlı'nın da savaşta onların yanında yer alması ile Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesi de askıya alınmıştır. 1921 yılında yeni bir yapılanmaya gidildi ve yeniden uluslararası komite tarafından kabul edildi. Ancak bu kez ismi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak tescil edildi. Bu dönemlerde en büyük desteği veren kişi Atatürk olmuştur. O'nun o günlerde yaptıklarını ve söylediklerini biz bugün yapamıyoruz. Bunu da belirtmeliyim. Bugünkü gençlerin pek bilmediği bir konuyu da belirtmekte yarar var. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ülkemiz sıfırdan varolma mücadelesine girişmişti. Böylesine zorlu bir dönemde Atatürk, örtülü ödenekten 17 bin lira vererek 1924 Paris Olimpiyatları'na katılmamızı sağlamıştı. Böylece ülkemiz daha önce kişisel katılımlarla temsil edilse bile ilk defa resmi olarak olimpiyat oyunlarına katılma olanağı bulmuştu. O tarihten bu yana Moskova 80 haricinde tüm oyunlara katıldık.
> 1962'de yeniden yapılanma
Savaş yıllarında ve ekonomik zorlukların etkiliği olduğu senelerde ülkemizde spor faaliyetleri sekteye uğramıştır. 1962 yılında ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nde yeniden yapılanma meydana gelmişti. Demokrat Parti döneminde olimpiyat komitesi başkanı atama ile belirleniyordu. Bu durum Uluslararası Olimpiyat Komitesi kurallarına aykırı idi. Hatta 1956 Melbourne Olimpiyatları'na bu nedenle bazı sorunlar çıkmıştı. En sonunda 1962 senesinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne "Sizin kurallarınıza uyacağız" dedik ve komitemiz Bakanlar Kurulu kararı ile özerk ve kamu yararına çalışan bir dernek şekline dönüştü. İsminde "Türkiye" ve "milli" kelimelerini taşıma hakkını elde etti.
> Spor bir yaşam biçimidir
Çalışmalarımızı şöyle özetleyebiliriz; dünyada bugün spor bir yaşam biçimidir. Yani insanın günlük hayatının bir parçası olmalıdır. Sadece futbol, basketbol değil. Diğer sporlarda da aktiviteleri çoğaltmayı hedefliyoruz. Bunun için çeşitli komisyonlarımız var. Akademi, sağlık, eğitim komisyonlarımız var. Dünyada örnek olabilecek bayanlar komisyonumuz var. Spor yapma olanağından yoksun, ekonomik durumu elverişli olmayan çocuklarımıza İstanbul'da spor yaptırıyoruz. Bütün bunların yanı sıra GAP'ta her sene yaptığımız su festivalini verebilirim. Beş yıldır gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik bana göre çok önemlidir. Daha evvel suyu görmemiş insanlar GAP dolayısı ile suyla tanışıyorlar ve biz bunlara beş sene evvel bir su festivali yaptık. Bu festival bir tür yarış ama çok resmi bir yarışma değil. Yüzme, atlama, yelken, sörf gibi branşları var. İlk yıllarda yöreden ne bir tekne vardı, ne de bir sporcu vardı. Ama geçen sene 1000 civarında sporcu katıldı yöreden. Ayrıca su sporları ile uğraşan kulüp kuruldu. Bizim en büyük amacımız bunu gerçekleştirmek. Ayrıca halk koşuları yapıyoruz, Boğaz'da Asya'dan Avrupa'ya adlı bir yüzme yarışması düzenliyoruz. Yarışlara 7'den 77'ye herkes katılıyor.
> En büyük yatırım Olimpiyat Stadı
Okullara spor eğitimi vermeye çalışıyoruz. Üniversitelerde seminer veriyoruz, onları davet ediyoruz. Onlara dünyadaki spor çizgisinin ne olduğunu yakalatmaya çalışıyoruz. Teknolojiyi geliştirmeye çabalıyoruz. Biraz geç de olsa web sitemiz yeni oluşmaya başladı. Tabii bu arada da olimpiyatlara aday olduk. İlk adaylığımız 2000 idi. 1992'de bir yasa çıktı. Bu yasa dolayısı ile ekonomik kaynaklar oluştu. Bu kaynaklar olimpiyat komitesinin dışındadır. 1999 yılına kadar yaptığımız yatırım tutarı 118 milyon dolardır. Birçok insan bunun farkında değil. En büyük yatırımımız ise İkitelli'deki 80 bin kişilik stat. Bunların lokomotifi olimpiyat komitesidir.
 

Geri
Yukarı
Yukarı

| Branşlar | Sporcularımız | Tesisler | Rekorlar | Olimpiyat Tarihimiz |
|Bigglook| Biggtravel | Bİggcinema | Biggmenu | Biggistanbul | Biggauto | Biggfootball | Biggilan | Biggclub |
Copyright 2000 On-net A.Ş. / Bigglook - Tüm hakları saklıdır.